پیشنهاد شما برای محل دپو زباله چیست؟

حدود یک دهه پیش بود که رهاسازی زباله در ورودی روستا (گلاز دره)، تبدیل شده بود به معضل جدی روستا و کسی فکرش را نمی کرد شورای محترم بتواند این مشکل دیرینه را رفع کند. شورای اسلامی روستا اما در آن سال کاری کرد کارستان! بطوریکه ضمن پاکسازی زباله دانی چند ده ساله گلازدره، محل دیگری را برای دفن زباله روستا مهیا و معرفی کرد.

اهالی روستا هم در کمترین زمان ممکن، عادت دیرینه خود را ترک کرده و با قبول زحمت بیشتر، در راستای همراهی با شورای روستا، زباله های خود را به محل تعیین شده، منتقل کردند.

حال اما پس از گذشت حدود ده سال از تجربه انتقال زباله به مکان جدید، علی رغم همه ی مزیت های این انتقال، مشکل کوچکی در این ارتباط وجود دارد و آن منظره نامناسب ناشی از دپوی زباله در این مکان و رها ساختن زباله در حاشیه گودال و جاده توسط برخی از رهگذران است که البته این مشکل نسبت به معضل قبلی بسیار ساده و کوچک است و به نظر می رسد اینبار هم با همت شورای محترم و همراهی اهالی، مشکل موجود رفع خواهد شد.

درگاه گیلاس هم در راستای شناسایی مشکلات موجود در روستا و ارائه راه حل های موثر، ضمن درخواست از اهالی محترم جهت ارائه راهکار، پیشنهاد خود را نیز ارائه می کند:

پیشنهاد می شود یک درب فلزی دو لنگه، به طول ورودی گودال و عرض کوتاه (حدود یک متر) ساخته و در قسمت ورودی آن نصب شود.

مزیت های این پیشنهاد:

۱- پوشش نامناسبی خواهد بود برای منظره نا مناسب دپوی زباله

۲- از ورود حیواناتی نظیر سگ، گراز و .. جلوگیری خواهد شد.

۳- سرنشینان خودروهای در حال عبور، با دیدن درب رنگ آمیزی و نقاشی شده و حریم به وجود آمده، برای رها کردن زباله ها از خودرو پیاده خواهند شد و زباله را در محل مناسب رها خواهند کرد.

نتیجه: دیگر شاهد منظره زننده ناشی از رهاسازی زباله در حاشیه جاده و نیز دپوی زباله در گودال نخواهیم بود.

Bookmark the permalink.

2 Comments

 1. ویراستار

  ۱- پوشش مناسبی خواهد بود . . .

 2. مجتبی محمدپناه

  بسمه تعالی
  از آنجایی که جمعیت روستای گیلاس آنقدر زیاد نیست که مدیریت زباله آن سخت باشد
  اگر طرحی برای تفکیک زباله در این روستا اجرا شود علاوه بر کمک به حفظ محیط زیست و ایجاد یک شغل این روستا میتواند پیشگام و اولین پایلوت روستای پاک بشود .
  قطعا هزینه این کار در دراز مدت بسیار کمتر از دپو و سوزاندن زباله بوده لیکن هزینه اولیه آن میتواند با کمک اهالی به صورت خود یاری و کمک گرفتن از بخشداری د محیط زیست اجرا شود .
  ناگفته نماند که قطعا این طرح نیاز به یک برنامه ریزی مدون داشته که هم اهالی ترغیب به کمک بشوند هم بتوان از مراجع ذی الصلاح کمک گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.