امروز اولین رد پای خلقت، بر وسعت زمین نمایان شد

580_dahvolarz_l

امروز اولين رد پاي خلقت، بر وسعت زمين، نمايان شد.
امروز زمين آفريده شد و مهد آسايش و آرامش قرار گرفت و گناه آدميان را به جان پذيرا شد.
امروز زمين پديد آمد تا پيشاني غرور انسان، سجده گاهي داشته باشد براي تضرع و خشوع.
امروز زمين آفريده شد تا از مناجات عاشقانه ابوتراب، سرمست شود. که خوب و بد از هم جدا شوند، در محکي بزرگ.
زمين، اين سياره در معصيت فرو رفته، اين سرگردان در جست وجوي آرامش، اين گورستان خاطرات تلخ و شيرين، اين جايگاه شادي ها، جايگاه غم ها، مهرباني ها، غارت ها، ستم ها و عدالت ها، مادر مهرباني ست که فرزندان خود را در آغوش آرام خود گرفته است.
دحوالارض روز پهن شدن و گسترده شدن زمين است که براساس روايات در اين روز زمين از نقطه‌اي که کعبه در آن واقع شده است، از آب بيرون آمده و شروع به گسترده شدن و پهن شدن کرده تا به شکل امروزي درآمده است.

امام رضا(ع) مي فرمايند:
روز بيست و پنجم ذيقعده (روز دحوالارض) روز ولادت ابراهيم خليل (ع) و عيسي مسيح (ع) است و روزي است که زمين از زير کعبه گسترده شده است.

فرصت هاي معنوي زندگي، نسيم هايي الهي هستند که دل و جان آنان را که خود را در معرض آن قرار دادند مي نوازند و به آنها شادماني و آرامشي ژرف مي بخشند.«دحوالارض» نيز از آن گونه نسيم هاست، که سالي تنها يک بار مي وزد. تکرار دوباره اين نسيم روح بخش براي آنان که جان خويش را از عطر آن آکنده نساختند، نامعلوم است. پس اين فرصت طلايي را دريابيم که رسول خدا (ص) فرموند:
همانا در طول زندگي شما نسيم هايي از سوي پروردگارتان مي وزد. هان! خود را در معرض آنها قرار دهيد، باشد که چنين نسيمي سبب شود که براي هميشه بدبختي از شما دور ماند.

دحوالارض در قرآن
در قرآن کريم به دحوالارض اشاره شده است. خداوند در آيه 30 سوره نازعات مي فرمايد:
“و زمين را پس از آن (آفرينش آسمان و زمين) گسترش داد.”
بر پايه نظر بيشتر مفسران، منظور از «دَحيها» در اين آيه، همان دحوالارض است.
براى روزه و عبادت اين روز ثواب بسيار نوشته‌ اند، و در اين روز نماز و دعاى مخصوصى وارد شده است. دعاى اين روز مشتمل بر مضامين عالى اخلاقى – اجتماعى و طلب رحمت و توفيق توبه و پيروزى اهل حق مي‌باشد.

درگاه گیلاس این روز بزرگ را به همه گیلاسی های مهربان تبریک و تهنیت عرض نموده و برآورده شدن حاجات همه حاجتمندان را از خدای متعال مسئلت می نماید.

التماس دعا

Bookmark the permalink.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.