فراخوان نامگذاری در روستای گیلاس

در آن روزگاری که در چهار فصل سال کار و زندگی در روستای گیلاس جریان داشت، مردم ناگزیر برای پیش بردن کارهای روزمره خود و ارجاع به آدرس ها، از نام های متعدد و متنوعی برای مکان ها و مناطق روستا بهره می بردند. امروز اما با مهاجرت جمعیت فعال و بومی، این نام ها در معرض فراموشی قرار گرفته است.

البته این هم از مواهب روستاهای لاریجان است که مردم آن با ذوق و حوصله بی مثال خود، در گذر تاریخ اقدام به نامگذاری مناطق روستا کرده اند و نام هایی موزون و خوش تراش و با مسما را به دور از کلیشه و با خلاقیت برگزیده اند، این نام ها گنیجنه ای تمام نشدنی هستند که کمترین وظیفه ی ما به عنوان میراث دار گذشتگان، حفظ این واژگان پرمعنا از تندباد فراموشی است.

کافیست لحظه ای گوشمان را بر دیوار گذر تاریخ روستا بگذاریم و صدای مردی را بشنویم که به همسرش می گوید: “گورِ امروز بَوِر سیوتَلِ پیش اِرِگ بَزِن” یا پدری که به پسرش می گوید: “بور تا باغ پِشت هارِش دَشتو بِمو؟” یا زن های روستا وقتی می خواستند آدرس سبزی چینی بدهند می گفتند: “اَمروز بوریم گَددَشت جاجِگ بَچینیم” و از این دست نام های زیبا!

بهانه ی این مقدمه اطلاعیه ای بود که شورای اسلامی روستا در روزهای اخیر جهت انتشار به درگاه گیلاس ارسال کرده است. شورای روستای ما در راستای عمران و آبادی فرهنگ بومی، بدینوسیله فراخوان جمع آوری نام های قدیمی را صادر کرده است.

اطلاعیه شورای اسلامی روستای گیلاس به این شرح است:

بسمه تعالی

شورای اسلامی روستای گیلاس در نظر دارد برای معابر، کوچه ها و خیابان های روستا اعم از بافت جدید آفنَشت (آفندشت) و کندلی کوسر (کندلوکوسر) و بافت قدیمی نامگذاری نماید. بنابراین از همه ی اهالی محل درخواست می شود، نام های پیشنهادی خود را به شورای اسلامی روستا یا در وبسایت درگاه گیلاس اعلام فرمایند.

ضمنا در ارائه نام های پیشنهادی به نکات زیر توجه نمایید:

–          نام های پیشنهادی با بافت و فرهنگ و سابقه تاریخی تطابق داشته باشد.

–          نام های پیشنهادی به موقعیت زندگی و خدمتی اشخاص اشاره ای نماید.

–          نام های پیشنهادی مورد توجه افکار و گرایش کل محل باشد.

Bookmark the permalink.

8 Comments

 1. دیدبان گیلاس

  کاشل
  پخنه
  لوتگ
  توت داربن
  گلازدره
  سیوتل پیش
  چناربن
  چمن
  ده کله
  باغ پشت
  بالاسبزه
  آفنشت
  وهلابن
  شماسون

 2. بالا کاشل
  پایین کاشل
  بالا گلاز دره
  پایین گلاز دره
  کلهنی
  تخت
  حمام پلی
  کهل پیش
  بالا سره
  بالا باغ
  بنگاه سر
  ترینگ دشت
  مدرسه پیش
  زغال چال
  و روبروی زغال چال که اسم خاصی داره و جاده جدید نوا ازش رد میشه؟

 3. دیدبان گیلاس

  نام بزرگان و آدم های اثرگذار را هم در این نامگذاری فراموش نکنیم. مثلا می توان نام برخی از مکان ها را به بزرگ یک خاندان اختصاص داد. همچنین برخی آدم های خاص مثل لیلا مار که خدمات ماندگاری داشتند. خیرین و واقفین. و البته شهدای روستا

 4. گیلاسی اصیل

  در همه کشورها رسم بر این است که برای نشان دادن حسن سابقه و تعمیق روابط دوستانه، در شهرهای خود از نام کشورهای دیگر یا شهرهای کشورهای دیگر و یا اشخاص بین المللی هم استفده می کنند. مثل استانبول، فلسطین، ایتالیا و … در تهران. خوب است که ما هم در گیلاس تابلوهایی داشته باشیم با نام هایی مثل: کندلو، کنارانجام، نیاک، شهیدآباد و …

 5. مون منزل

  شما اول بیا مشکل آب شرب روستا رو حل کن بعد بیا ……………………………..

 6. سیدعلی ساداتی

  بدجوری دلم گرفت. نمیدونم چرا هر وقت نام و یاد انسانهای گذشته و خاطرات و خونه های قدیمی گیلاس رو مرور میکنم استرس و اضطراب عجیبی منو احاطه میکنه و به یاد سفارشات علی علیه سلام به فرزندش امام حسن جان می افتم که فرمود:
  اخبار گذشتگان را بر دلت عرضه دار و از آنچه بر سر پيشينيان تو رفته است آگاهش ساز.
  بر خانه ها و آثارشان بگذر و در آنچه كرده اند و آن مکانها كه رفته اند و آن جاهایی كه فرود آمده اند، نظر كن . خواهى ديد كه همگی از جمع دوستان بريده اند و به ديار غربت رخت كشيده اند و تو نيز، يكى از آنها خواهى بود.
  پس منزلگاه خود را نيكودار و آخرتت را به دنيا مفروش و از سخن گفتن در آنچه نمى شناسى يا در آنچه بر عهده تو نيست ، بپرهيز و در راهى كه مى ترسى به ضلالت كشد، قدم منه
  … و ادامه سخن.
  خدایا دل ما را با یاد مرگ زنده کن

 7. حمید عربی

  نامهای
  باغ گیلاس
  دشت لوین
  سرسبزکده
  گیلاس خوران
  باغچه گیلاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.