روستای حاجی دلا

حاجي دلا ، روستایی است از توابع بخش لاریجان شهرستان آمل در استان مازندران ایران.
این روستا در دهستان لاریجان سفلی قرار داشته و براساس آخرین سرشماری مرکز آمار ایران که در سال ۱۳۸۵ صورت گرفته، جمعیت آن ۲۷ نفر ۸ خانوار بوده‌است. روستای حاجی دلا باقرارگرفتن در٣٦ درجه شمالی و ٥٢ درجه شرقی یکی از روستاهای ییلاقی زیب ی دهستان دلارستاق آمل است.
مسير دسترسي آن جاده هراز و در فاصله ٦٠ كيلومتري آمل بعد از پاسگاه بایجان و عبور از تونل ٩ در سمت چپ خروجی دلارستاق و روستای ناندل با تابلوهایی کاملا مشخص شده است. جاده آسفالت و کاملا کوهستانی، ١٦ کیلومتر تا روستای حاجی دلا فاصله دارد.
حاجي دلا با ارتفاع ١٩٠٠ متر ازسطح دریا آبخوان ونگاره ای با ستانی که به تا یید استاد دکتر سید آهنگ کوثر پدر آبخوان داری ایر ان و جهان قدمت آن به بیست تا بیست و پنج هزار سال قبل میرسد. نام باستانی و اصیل حاجی دلا بر اساس متون باستانی و اوستایی آچی دلا بنام سرزمین دلاوران است وجز دو سه روستای بسیار نزدیک به قله دماوند بوده است.
از اماكن تاريخي آن ميتوان به مقبره شيخ شهاب الدين و مقبره سلطان احمد كه مربوط به دوره صفويان است اشاره كرد. لازم به ذكر ميباشد كه قسمتي از كاشيكاري هاي مقبره شيخ شهاب الدين توسط افراد سودجو به خارج از كشور قاچاق و به موزه كشورهاي غربي فروخته شده است.

 

Comments are closed.