{مسابقه}

vafs-dobrin-zaghe13

بعد از خمسِه، کِهِل مالِ بالا لاریجونیِه؟!

 

این یک ضرب المثل قدیمی منصوب به منطقه ی لاریجان است که مانند همه ی ضرب المثل ها یک معنا و ریشه ی کهن دارد و یک منظور که در سایر موقعیت های مشابه مورد استفاده قرار می گیرد. جالب آنکه هر چند ریشه ی این ضرب المثل دیگر موضوعیتی ندارد، قدیمی ترهای منطقه ی لاریجان اما در موقعیت های مشابه همچنان از این مثل زیبا در گفتگوهای روزمره ی خود بهره می برند.

برای ما بنویسید ریشه ی این ضرب المثل چیست و در چه موقعیت های مشابهی استفاده می شود؟ قطعا جوایز نفیسی به برندگان اهدا خواهد شد.

Bookmark the permalink.

8 Comments

 1. سید علی مظلومی فر

  معنا و ریشه:بعد از مدتی یا چند سال این کهل یا خانه متعلق به اهل لاریجان است در موقیعتی بکار میرود که فلان شخصی کاری انجام داد و بعد از چند سال یادآوری میکند یا تازه برایش تداعی شد که اطرافیان برایش کاری انجام دادند بیدار شدن از خواب غفلت

 2. ابراهیمی

  بعید میدونم کسی بتونه جواب بده. واقعا سخته این سوال

 3. ابوالحسنی

  احتمالا یعنی
  بخش بالا لاریجان بعداز روستا یا بخش خمسه
  مقام دوم کشور را از لحاظ تعداد کهل دارد.

 4. دوستان جواب بدن به جای ما 🙂

 5. سیدعلی مظلومی فر

  سلام
  فکر کنم قدیم یه نفری چند روز کار میکرد 5 روز رو در نظر نمیگرفتن فکر کنم این بشه

 6. سيدكمال الدين

  باسلام . در قديم كه مردم با اسب و قاطر رفت و آمد ميكردند در مسير سردسير لاريجان زاقه هايي يا همان كهل هايي براي استراحت گاه حيوانات وجود داشت . مردمان پايين لاريجان چون دم دست تر بودند لذا براي اينكه جايي براي حيوان خود تدارك ديده باشندعلامت و نشانه اي ميگذاشتند و ديگران حق تصاحب آن جاي را نداشتند . ايام خمسه يعني 5 روز پايان سال كه هوا روبه گرما ميرفت ويا در زماني كه هوا گرم بود ونيازي نبود كه حيوانات در كهل باشند و ميتوانستند شب را در زمينها و بيرون سپري كنند مردمان پايين لاريجان ديگر جايي براي حيوانات خود مشخص نميكردند چون ديگر نيازي به جاي سرپوشيده نبود كهل هاي بين راهي خالي ميماندند و ميگفتند افراد بالا لاريجاني ها ميتوانند ازاين مكانها استفاده كنند . لذا به اين خاطر ضرب المثل شده و ميگفتند. بعدازخمسه كهل ماله بالالاريجونه / يعني موقعي كه نيازي ديگر به كهل نميباشد و به دليل گرم بودن هوا ميتوان شب را در هواي باز سپري نمود بالا لاريجاني ها كه براي دست يابي به اين مكانها در فصل سرمابخاطر فاصله زياد به مشقت مي افتادند و جاي گيرشان نمي آمد اكنون كه مكانها خالي هست بروند واستفاده كنند. من الله التوفيق بنده را عفو بفرماييد كه بعضي اوقات در اين درگاه باصفا مزاحم اوقات شريفتان ميشوم ./ سال خوبي را از درگاه حضرت احديت براي همگان و بخصوص شما عزيزان آرزو مند هستم .خداوند متعال خير كثيرعطا بفرمايد.

 7. سيدكمال الدين

  اضافه بر توضيح قبل تصور بنده از كلمه خمسه 5ماه گرم و تقريبا گرم منطقه لاريجان هست .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.