نوزدهمین یادواره شهدای روستای گیلاس و شهدای گمنام لاریجان برگزار می شود

نوزدهمین یادواره شهدای روستای گیلاس

نوزدهمین یادواره شهدای روستای گیلاس

از سال ۱۳۷۸ ( نوزده سال قبل ) وقتی لاریجان میزبان پنج تن شهید گمنام شد، روستای گیلاس در ابتکاری جالب توجه، مراسم تجلیل از شهدای این روستا (شهید سید مرتضی ازلی و شهید علی اصغر ملک زاده) را در کنار مزار این شهیدان، تا به امروز و بدون وقفه، برگزار نمود.

امسال هم به رسم میزبانی و البته قدرشناسی از جان فشانی شهیدان شاهد این مرز و بوم، یادواره شهدای روستای گیلاس و پنج تن از شهدای جاویدان نام شهید آباد لاریجان، در تاریخ ۲۹ تیرماه ۱۳۹۶، با حضور پرشور مردم روستای گیلاس، دیگر روستاهای لاریجان و سایر زوار و دلدادگان این شهدا، در کنار مزار شهدای گمنام لاریجان، برگزار خواهد شد.

جزئیات برنامه های نوزدهمین یادواره شهدای روستای گیلاس و شهدای گمنام لاریجان

در این راستا، با توجه به عملکرد درخشان مرکز ژنتیک دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله، در زمینه شناسایی هویت شهدای عزیز گمنام، از جناب آقای دکتر محمود تولایی ، ریاست محترم مرکز ژنتیک انسانی شهدای گمنام، به عنوان سخنران جلسه دعوت بعمل آمد تا از مطالب و بیانات ارزنده ایشان بهره مند شویم.

همچنین این جلسه با اجرای گروه تواشیح و همخوانی عترت، همراه خواهد بود.

وبسایت درگاه گیلاس ضمن همکاری با ستاد برگزاری یادواره، از همه اهالی محترم روستای گیلاس، دعوت به عمل می آورد.

 

بخشی از گفتگو با جناب آقای جواد یزدانی درباره این یادواره، منتشر شده در هرازنیوز

 

 

اولین باری که توفیق دست داد تا بر مزار شهدای جاویدان اثر ، یاد و نام خودمان را به نمایندگی از اهالی دارالسیاده گیلاس متبرک سازیم، تاسوعای حسینی در فروردین ماه سال ۱۳۷۷ بود که با جمعی از عزیزان از روستا راهی شدیم و دقایقی چند با سکوت معنادار بر کنار آرامگاه ۵ تن از آن عزیزان که باید گفت ” تل عشق و ایثار و صداقت و اخلاص ” بود، در بین رفتن و شدن گرفتیم و از آن سال تا به حال این سنت حسنه را اقامه می کنیم .

شهید علی ملک زاده و شهید سید مرتضی ازلی ، دو بیرق عزت و غرور این روستا هستند . تعداد جانباز یک نفر و آزادگان ۴ نفر می باشند .

بنا به فرموده مقام معظم رهبری ، امروزه زنده داشتن یاد و خاطره شهدا کمتر از خود شهادت نیست و از سویی یادآوری شهدایی که در اوج گمنامی ، نامی جاودانه بدست آورده اند، یک فرهنگ پویا و زنده ای است که وجدان ها را به خلوص و طهارت روح می رساند و این روحیه را در افراد باعث می گردد که هر کس برای خدا گام بردارد و اصلاً راضی به معرفی و آوازه خود نباشد، بیانگر توحید و بندگی حقیقی است ، بانیان این سنت برای تجلیل از عظمت خلوص شهدا و نیز به نمایندگی از خانواده هایشان که مثل خود شهدا اسم و رسم ظاهری ندارند . و همچنین برای ایجاد فرهنگ خداباوری و نوع دوستی و عزت خواهی این مراسم را هر ساله با افتخار تکرار می کنند .

آنچه برای ما مهم است نیت و معنویت عمل است. بانیان این حرکت در حد وسع و توان خود ، تبلیغات ممکن را انجام می دهند  و حضور آگاهانه و عاشقانه مدعوین برای ما یک افتخار است ولی ما بیشتر مردم را که به قول حضرت امام (ره) ولی نعمت این انقلاب و کشورهستند را شاهد هستیم و کمتر مسئولین را .

یادواره ها یک تذکر است هم به خود و هم به دشمن. همانطور که نماز یک تذکر است برای خود و طرد شیطان ، آنچه در هر چه بهتر برگزار شدن یادواره ها کمک می کند ، نیت پاک و معنویت و آگاهی به راه و هدف شهداست . چطور در برپایی مراسم عاشورا، نیت و عشق و همت و ارادت ، کارساز است ، در یادواره ها هم همین اندیشه و نیت ، اثرگذار خواهد بود .

نوزدهمین یادواره شهدای روستای گیلاس

نوزدهمین یادواره شهدای روستای گیلاس

Bookmark the permalink.

One Comment

 1. سلام بر آنهایی که رفتند تا بمانند و نماندند تا بمیرند !
  .و تا ابد به آنانکه پلاکشان را از گردن خویش درآوردند تا مانند مادرشان گمنام و بی مزار بمانند مدیونیم

  ………………..بسم رب الشهدا و الصدیقین …………………………..

  سلام بر دو شهید روستایمان و ۵ شهید جاویدان نام شهید آباد لاریجان
  عرض سلام به همه گیلاسی های عزیز
  عرض خسته نباشید به همه دست اندرکاران یادوراه شهدا روستا
  انشاله خیر و سعادت نصیب همه شما
  ………………………………………………………………
  ولا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتا بل احیا عند ربهم یرزقون ۱۶۹ آل عمران

  مبادا نمایید از دل گمان که آنها که در راه رب جهان
  بگشتند کشته، همی مرده اند که آنان همه تا ابد زنده اند
  همبشه به درگاه پروردگار برآنهاست رزق نکو برقرار
  ……………………………………………………………………………………………….
  یاد و خاطره ی دل انگیز همه ی شهیدان خصوصا دو شهید روستای گیلاس و شهیدان گمنام زنده و پویا و جاویدان باد.
  …………………………………………………………………………
  از فرمانده بسیج پایگاه و مدیر ستاد یادواره شهدا روستای گیلاس تقدیر میکنیم که امسال به جوانان روستا اعتماد کرده و همه کارهای اجرایی یادواره شهدا بر عهده جوانان گذاشته اند .
  و به همه جوانان روستا دست مریزاد میگوئیم علی الخصوص به جناب محمداسحاقی که طراحی بنر یادواره رو بر عهده داشته خیلی زیبا خاص بوده و کارتون همیشه نیک و فوق العاده بوده و صمیمانه تشکر میکنیم .
  مخلص همه گیلاسی های گروه ناصریه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.